Arap Liderler Filistin'i Desteklemekten Aciz

Arap Birliği Zirvesi sonuç bildirisini değerlendiren İslami Cihad Hareketi’nin Gazze’deki liderlerinden Nafiz Azzam, “Arapların, Filistin davasını desteklemekten aciz olduğunu” söyledi. Azzam ayrıca, Şehid Mazin Fukaha suikastine verilecek yanıtın partisel çerçevede sınırlı kalmayacağını açıkladı.

07-04-2017

Arap Birliği Zirvesi sonuç bildirisini değerlendiren İslami Cihad Hareketi’nin Gazze’deki liderlerinden Nafiz Azzam, “Arapların, Filistin davasını desteklemekten aciz olduğunu” söyledi. Azzam ayrıca, Şehid Mazin Fukaha suikastine verilecek yanıtın partisel çerçevede sınırlı kalmayacağını açıkladı.
 
İSLAMİ CİHAD DA İNTİKAM SALDIRISINDA ROL ÜSTLENECEK
 
İslami Cihad Hareketi’nin Gazze’deki liderlerinden Nafiz Azzam, şehid Mazin Fukaha suikasti ve Arap Birliği Zirvesi başta olmak üzere bölgede yaşanan son gelişmelere ilişkin olarak önemli açıklamalarda bulundu.
 
Fukaha suikastine verilecek yanıtın partisel olmayacağını belirten Azzam, Kudüs Seriyyeleri’nin de İsrail’e karşı düzenlenecek intikam saldırısında rol alacağını işaret etti.
 
Azzam, “Mazin Fukaha suikastindeki izler, İsrail’i işaret ediyor. İsrail bununla Filistin sahasındaki kartları yeniden karmak ve direnişin hesaplarını alt üst etmek istedi. Biz, Filistin halkının ve haklarının savunulmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz. Biz, işgalcinin işlediği suçlara verilecek yanıta partisel çerçevede bakmıyoruz. İsrail’e karşı mücadelede Filistinlilerin hepsi, aynı hendektedir” dedi.
 
ARAPLAR FİLİSTİN DAVASINI DESTEKLEMEKTEN ACİZLER
 
Azzam, Arap Birliği’nde alınan kararların Filistin davası açısından zayıf olduğunu belirterek “Herkes, zirvede gerek Filistin gerekse bölgenin maruz kaldığı meydan okumalara karşı güçlü kararlar alınamayacağının farkındaydı. Araplar gerek Filistin sorunu gerekse ümmetin diğer sorunları için güçlü kararlar almaktan acizler” dedi.
 
Arap liderlerin zirvede Arap Barış Planı’na bağlılık vurgusu yapmasını değerlendiren Azzam “İslami Cihad’ın Arap Barış Planı’na karşı bakış açısı ilan edildiği ilk günden beri nettir. İsrail tanımadığı için barış planı, ölü olarak doğmuştur. İsrail’in reddettiği bir plana, Arap liderlerin tutunması anlamsızdır” şeklinde konuştu.
 
Barış Planı’na ilave olarak Arap liderlerin zirvede Filistin – İsrail barış müzakerelerini yeniden canlandırmak istemesini de eleştiren Azzam, açıklamasına şu ifadelerle devam etti: “Müzakerelerde siyasi bir ufuk yok. Filistin davası açısından başarılı sonuçları olmayacak. Filistinlilerin, müzakereler konusunda acı tecrübeleri oldu. Amerika’nın arabuluculuğunda defaatle bir araya geldiler ama çıkmaz yolda kaldılar. Trump’ın tamamen İsrail’in tarafını tuttuğu bir dönemde müzakerelerde bize ne getirecek? ” diye sordu.
 
Filistin Yönetimi’nin İsrail’le sürdürdüğü güvenlik işbirliğine tepki gösteren Azzam “Güvenlik işbirliği, Filistin Yönetimi dahil tüm Filistinlilere zarar veriyor. Bundan tek karlı çıkan İsrail’dir. Halkın tamamı, işbirliğinin sonlandırılmasını istiyor” dedi.
 
ARAPLAR VE MÜSLÜMANLAR İNTİFADAYI DESTEKLEMELİ
 
2015 yılında başlatılan Kudüs İntifadası’nın desteklenmesi çağrısında bulunan Azzam “Filistinlilerin bulunduğu her yerde devrim ruhunun canlı kalması için Müslümanlar ve Araplar, 2015 yılında başlayan Kudüs İntifadası’nın gelişerek sürmesine destek olmalıdır” diye konuştu.
 
İRAN, FİLİSTİNLİLERİN BAŞ MÜTTEFİĞİDİR
 
Bölgenin çalkantılı bir süreçten geçiyor olmasına rağmen Filistin direnişinin İran liderliğiyle ilişkilerinin normal bir şekilde sürdüğünü ifade eden Azzam “İran’ın Filistin halkının baş destekçisi olduğu hiç kimse için gizli değil. Biz de İran’la olan ilişkimizi gizlemiyoruz. İran, Filistinlilerin baş müttefikidir” dedi.
 
 İSRAİL SALDIRIRSA DİRENİŞ ELİ KOLU BAĞLI DURMAZ
 
İsrail’in Gazze’yi hedef alan tehditlerine yanıt veren Azzam “Filistinliler hiçbir zaman savaşı başlatan taraf olmadı. İsrail, daima Filistinlilere saldıran taraftır. Filistin direnişi, İsrail’in Filistinlilere karşı açacağı herhangi bir savaşta elleri kolları bağlı durmayacak. Olası bir savaşta meşru haklarımızı ve onurumuzu savunmanın dışında bir seçeneğimiz olmayacaktır” sözleriyle açıklamasına son verdi.
 
KUDÜS HABER

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi ?

Evet
Hayır
Normal